Otobüslerle ilgili şikâyetleriniz için bizi arayın

Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu:

“Otobüslerle ilgili şikâyetleriniz için bizi arayın”

“Halk otobüsleri yasal yolcu taşıma kapasitelerine göre çalışmak zorunda”

Bolu Belediyesi Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile şehir merkezi arasındaki otobüs hatlarında öğrencilerin şikâyetçi oldukları sıkıntıların takipçisi olduklarını söyledi. Bolu’nun üniversite kenti olduğunu kaydeden Davarcıoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Öğrencilerimiz bizim için çok önemli. Öğrencilerimizin rahat ulaşımını sağlamak için çözüm üretmeye çalışıyoruz. Otobüsler, yasal yolcu taşıma kapasitelerine göre çalışıyor. Oturarak ya da ayakta ne kadar yolcu alınabileceği yasal olarak belli. Halk otobüslerimizde yasal sınırlar dışında yolcu alındığı görülürse ya da her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılırsa öğrencilerimiz ve tüm vatandaşlarımız 444 26 58 veya 155 no’lu çağrı merkezimizi arayarak şikâyet edebilirler. Çağrı merkezinde toplu taşıma araçlarından gelen istek ve şikâyetlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması amacıyla ekip görevlendirdik” dedi.

Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kampüsü-şehir merkezi otobüs hattında yaşanan yoğunlukla ilgili sorunu yerinde tespit etmek için Asmalı Durak’ta otobüs bekleyen üniversiteli gençleri ziyaret ettiğini ve öğrencilerin görüşlerini aldığını belirtti.

Otobüsler hem kameralarla hem de ekiplerle denetleniyor

“Bir süredir öğrencilerimizin halk otobüsleri ile sıkıntılarını kamuoyunda dile getirdiğini görüyoruz. Öğrencilerin şikâyetlerini, sıkıntılarını yerinde dinlemek için onlarla bir arada olduk” diyen Davarcıoğlu, “Biz ulaşım hizmetlerimizin her aşamasını kontrol ediyoruz. Üniversite hattımızla ilgili de tüm gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Bir sıkıntı varsa çözmek bizim işimiz. Toplu taşıma araçlarımızı araç takip sistemi ve 24 saat kayıt yapan kamera sistemi ile izliyoruz. Belediye ekiplerimiz de sürekli yerinde denetimler yapıyor” şeklinde konuştu.  Öğrencilerin üniversite otobüs hatlarında özellikle sabah ve akşam saatlerinde yaşanan yoğunluktan şikâyetçi olduklarını dile getirdiklerini ifade eden Davarcıoğlu şunları söyledi:

“Bolu bir üniversite kenti ve öğrencilerimiz bizim için çok önemli. Bolu Belediyesi olarak her zaman öğrencilerimizin yanındayız. Öğrencilerimizin rahat ulaşımını sağlamak için çözüm üretmeye çalışıyoruz. Sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin rahat ulaşımını sağlamak için her türlü desteği vermeye hazırız. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne gitmek için Asmalı Durak’ta otobüs bekleyen üniversiteli gençlerimizle bir araya geldik. Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün durak önünde öğrencilerimize ikram ettiği sıcak çorbayı birlikte içtik, sohbet ettik. Sorunlarını, sıkıntılarını dinledik.  Öğrencilerimize daha iyi hizmet için birlikte hareket edebileceğimizi ve konunun takipçisi olduğumuzu anlattım. Otobüsler ile ilgili en ufak sıkıntılarında bize ulaşabileceklerini ifade ettim.

Otobüslerin yasal yolcu taşıma kapasiteleri var

Ancak yerinde yaptığım incelemede de gördüm ki öğrencilerimizin büyük bölümü doğal olarak otobüste oturarak gitmek istiyor.  Oturacak yer kalmazsa otobüse binmek istemiyor. Dolayısıyla otobüslerin yetersiz kaldığı gibi iddiaları var. Onları anlayabiliyorum ancak toplu taşıma araçlarında yolcu taşıma kapasiteleri konusunda yasal düzenlemeler var. Biz de bu yasal sınırlar içinde hareket ediyoruz. Yani halk otobüsleri yasal yolcu taşıma kapasitelerine göre çalışmak zorunda. Oturarak ya da ayakta ne kadar yolcu alınabileceği yasal olarak belli.  Bizim 4 tip otobüsümüz var. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayladığı yönetmeliğe ve Emniyetin baz aldığı ruhsata göre; 1. tip otobüse 26 oturan, 16 ayakta toplam 42 kişi, 2. tip otobüse 26 oturan 22 ayakta toplam 48 kişi, 3. tip otobüse 26 oturan, 33 ayakta toplam 59 kişi, 4. tip otobüse ise 26 oturan, 37 ayakta toplam 63 kişi binebiliyor.

Çağrı merkezimizde bir ekip bekliyor

Halk otobüslerimizde yasal sınırlar dışında yolcu alındığı görülürse ya da her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılırsa öğrencilerimiz ve tüm vatandaşlarımız 444 26 58 veya 155 no’lu çağrı merkezimizi arayarak şikâyet edebilirler. Çağrı merkezinde toplu taşıma araçlarından gelen istek ve şikâyetlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması amacıyla ekip görevlendirdik.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı ve bir anne olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğim. Özellikle farklı şehirlerden gelen üniversite için Bolu’ya gelen gençlerimiz bize emanet. 25 Mart Cuma sabahı yeniden öğrencilerimizle bir araya geleceğiz, sohbet edeceğiz. Belli periyotlarla da gençlerimizle buluşmaya devam edeceğiz. Her hangi bir sebeple oluşan olumsuzlukların daha hızlı çözülmesi adına vatandaşlarımızdan yaşadıkları sıkıntıları anında ücretsiz şikâyet hattına bildirmelerini rica ediyoruz”

 

otobus_1 otobus_2 otobus_3